“Yerli Üretim Milli Güce, Biz De Varız Türkiye” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

“Yerli Üretim Milli Güce, Biz De Varız Türkiye” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Tavşanlı Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ve öğrencilerinin aktif rol üstlendiği, üniversitemize bağlı Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi’nin (GESAM) organize ettiği, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na yardım ve Vakfın tanıtımı etkinlikleri, 10 Aralık 2019’da Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayında düzenlenen törenle başlatıldı.

Etkinliğe, Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Em. Tümg. Sadık PİYADE, Garnizon Komutanı Hava Tuğg. Necati GÜNDÜZ, Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Kazım UYSAL, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel KARA, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER, DPÜ GESAM Müdürü Doç.Dr. Bülent CIRIK, Kütahya ve Tavşanlı’dan bazı daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasının ardından GESAM Müdürü Doç.Dr. Bülent CIRIK açılış konuşmasını yaparak, “proje kapsamında TSK Güçlendirme Vakfına elde edilebilecek yüksek bağış miktarına ulaşmayı hedeflediklerini, proje ile en büyük kazanımlarının ise, ilkokuldan üniversite öğrencisine kadar milli değer ve duygu aktarımı ile öğrenciler arasında farkındalık sağlamak ve gelecek nesillere aktarmak olacağını” ifade etti.

Daha sonra TSK Güçlendirme Vakfı adına teşekkür konuşması yapan Vakıf Müdürü Piyade, Mehmetçik için yerli üretim silahların önemine değinerek, “Daha önce hiç bu kadar geniş katılımlı, bu kadar çok öğrencinin ittifakıyla başlatılan ve uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesiyle karşılaşmadıklarını” ifade etti ve bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Protokol konuşmalarının ardından projenin ilk konukları, televizyon dünyasının tanınan isimleri Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan ve Serdar Tuncer sahne alarak katılımcılara güzel anlar yaşattılar. Daha sonra sanatçılarla öğrenciler hep bir ağızdan proje sloganı olan “Yerli Üretim Milli Güce, Biz de Varız Türkiye” ifadesini seslendirerek, projenin ilk sosyal mesajını da vermiş oldular.

Fakültemiz öğretim üyesi aynı zamanda GESAM Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık'ın açılış konuşması aşağıdadır.

"Tarihte 16 devlet kurmuş ve 900 yıl dünyada söz sahibi olmuş Türk Milleti, bu tarihi süreç içerisinde bir takım depremler ve buna bağlı travmalar yaşamıştır. Üzerinde kök saldığımız bu coğrafyada tarih boyunca yaşadığımız depremler ve travmalar, dönem dönem farklı kesimden şairlerimiz ve sanatçılarımız tarafından da kendi üsluplarınca dile getirilmiştir.

“Davet” isimli şiirinde Nazım Hikmet;

“Dörtnala gelip Uzak Asya’dan

Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan

Bu memleket bizim

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

Ve ipek halıya benzeyen toprak,

Bu cehennem, bu cennet bizim” derken,

 

Necip Fazıl Kısakürek ise “Sakarya Türküsü”nde;

Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya,

Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya demekteydi.

 

Bir başka şairimiz Hayati Vasfi Taşyürek “Dile Gel Anadolum” şiirinde;

Neden dağlar karlı, bulutlar kara,

Dile gel hey Anadolum dile gel

Bu mikrop saçan binlerce yara

Dile gel hey Anadolum dile gel mısrasında bu travmaları ve travmalar sonrası yaşanan boşluklarla arayışları ifade etmiştir.

   

Bu coğrafyanın en sancılı dönemleri ise 19. yy başlarında yaşanmıştır. Çökmekte olan Osmanlı Payitahtı, halktan topladığı paralarla İngiltere’ye iki adet zırhlı savaş gemisi yapımı için sipariş vermiş, hatta parasını peşin ödediği gemilere “Reşadiye” ve “Sultan Osman” isimlerini vermiştir.

Kömür parası dahi ödenen 2 savaş gemisine I. Dünya Savaşı’nı fırsat bilen Winston Churchill el koymuştur. Churchill “İngiliz milletinin yüce menfaatleri adına bu gemilere el konulmuştur” açıklamasını yaparak, gemileri “Erin” ve “Ajincolt” isimleriyle Britanya donanmasına dahil etmişlerdir. Bu çirkinliğin en acı tarafı ise, savaş sırasında ülkemize karşı kullanılmış olmasıdır. 1921-1922 yılları arasında barış antlaşması öncesi bu gemiler sökülüp hurda haline getirilmiş, yine de ülkemize teslim edilmemiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasında sonra Avrupa’da 28, Asya’da 14, Afrika’da  22, resmen sınırlar içinde olmadığı halde fiilen bağlı bulunan bölgede 8 devlet olmak üzere toplam 72 devlet kurulmuştur. Yeni kurulan devletler fay hattının ne kadar geniş ve uzun olduğunun, depremin de ne kadar şiddetli olduğunun önemli bir göstergesidir.

Bu büyük depremden sonra fay hattının merkez üstünde kurulan Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar yeteneği bundan sonraki gelişmesiyle geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır” ifadesindeki arzusu, zaman içerisinde  modernleşme kavramındaki yanlış anlamalar, yanlış uygulamalar ve ideolojik saplantılardan  dolayı gerçekleşmemiştir. Bunun en acı örneğini ise yüce milletimiz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşamıştır. Kendi gemimizi vurduğumuz ve 54 şehit verdiğimiz bu harekatta, her ne kadar milletimizin özverili ve cesurluğu sayesinde başarılı sonuçlar almış olsak da, harekat sonrası uygulanan ambargolar, güçlü bir ordu için asıl ihtiyacımızın yerli üretim olduğu gerçeğini yüzümüze vurmuştur. Bu dönem, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulması ve yerli milli savunma sanayisine dönülmesi hususunda dönüm noktası olmuş ve adeta bizlere bir aşı yapmıştır.

Günümüzde ise, bölgede artan terör olayları, ülkemizin bekasına yönelik tehditler bizi bir kez daha tetiklemiş, kendimizi sorgulamamızı sağlamıştır. ABD’nin envanterindeki insansız hava araçlarından bir tanesini bile vermeyerek, bunun yerine istihbarat paylaşımı yapması nedeniyle yaşadığımız yeni sorunlar, yerli milli savunma sanayimizde doping etkisi oluşturmuştur. Son 15 yılda yapılan çok ciddi yatırımlar neticesinde modern ve milli savunma sanayimiz hızlı bir gelişme göstermiş, insansız hava araçlarından savaş uçaklarına, obüslerden tanklara uzanan geniş bir yelpazede üretim yapabilir hale gelmiştir.

Bu doğrultuda, DPÜ Gelişim Stratejileri ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde, başta Tavşanlı Kaymakamlığı olmak üzere, Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle uygulanabilir hale getirdiğimiz projemizi, “Yerli Üretim Milli Güce, Biz de Varız Türkiye” sloganı ile başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu proje kapsamında, Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’ndan gönüllü öğrencilerimiz öncülüğünde temel hedefimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yaptığı çalışmalar ve milli savunma sanayimizdeki gelişmelerle ilgili olarak sosyal farkındalık oluşturmaktır. Bu farkındalığın oluşturulduğu öğrencilerimizi merkeze alarak çok yönlü tanıtım faaliyetlerinin yapılmasının yanı sıra, onların kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacak etkinlikler, belirli bir strateji dahilinde sırasıyla hayata geçirilecektir. Bu bağlamda;

 • Aralık 2019 – Haziran 2020 döneminde, haftalık ve aylık olarak farklı etkinlikler planlanarak gündemin devamlı canlı tutulması amaçlanmaktadır. Bu etkinliklerde popüler sanatçılarımız aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmektedir. Yine bu dönemde, öğrencilerimizin katılımları ile stand-up gösterileri, tiyatro oyunları, piyesler, aktüel olayların değerlendirildiği söyleşiler ve bilimsel konferanslar şeklinde bir dizi sosyal ve kültürel faaliyetin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Öğrencilerimizin yıl boyunca ilgilerini çekecek faaliyetler içerisinde olmalarının ve projede hem katılımcı hem de düzenleyici olarak yer almalarının sağlanması önceliğimizdir.
 • Daha geniş kitlelere ulaşılması noktasında sosyal medyanın doğru ve etkin kullanılması önemlidir. Bu noktada, tüm sosyal paylaşım sitelerinde @bizdevarizturkiye uzantılı ortak bir adres ve abonelikler alınarak, öğrencilerimizin bu mecralarda TSK Güçlendirme Vakfı ve milli savunma sanayisindeki gelişmeler ile ilgili paylaşımlar ve beğeniler yapmaları sağlanacaktır. Bu sayede proje ülke geneline yayılarak toplumun önemli bir kesiminde TSK Güçlendirme Vakfı için farkındalık oluşturulacaktır.
 • “Yerli Üretim Milli Güce, Biz de Varız Türkiye” sloganı çerçevesinde, öğrencilerin çekecekleri 30-75 saniyelik kamu spotları arasından seçilecek videoların da, bu sosyal medya hesaplarından paylaşımları sağlanacaktır.
 • Öğrencilerimizin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilere yönelik, TSK Güçlendirme Vakfı ile ilgili sunumlar yapmaları sağlanacaktır.
 • Önceden izin alınmak sureti ile bölgedeki sanayi kuruluşlarında da benzer tanıtımların yapılması sağlanacaktır.
 • Merkezi yer ve noktalarda stantlar kurularak sinevizyon gösterilerinin yapılması ve öğrencilerin halka broşür dağıtması sağlanacaktır.
 • Kaymakamlık ve muhtarlıkların koordinesi ile ilçelere ve köylere gezilerin düzenlenmesi, öğrenciler ile yerel halkın etkileşimlerinin güçlendirilerek kaynaşmalarının sağlanması, proje konusu kapsamında ilgili tanıtımların ve bilgilendirmelerin yapılması planlanmaktadır.
 • Bu projede ayni veya nakdi herhangi bir yardım toplanmayacak olup, yardım etmek isteyenler doğrudan TSK Güçlendirme Vakfı sitesindeki hesaplara yönlendirilecektir. Projenin sosyal medya hesaplarında TSK Güçlendirme Vakfı’nın web site adresi yer alacak olup, yardım etmek isteyenler de buradan ilgili hesaplara ulaşabileceklerdir.

 

Belirli bir seviyeye getirilen çalışmalar sonucu;

 • Öğrencilerimizle, okuduğu bölümlerle alakalı olarak TSK Güçlendirme Vakfı bünyesindeki veya iştiraki kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilecektir.
 • TSK Güçlendirme Vakfı bünyesindeki kuruluşlarda öğrencilerimize staj imkanı sağlanacaktır.
 • Başarılı öğrencilerin bu kuruluşlara iş başvurularında referans olunacaktır.
 • Projede yer alan öğrencilerden, kura sonucuna göre 3 öğrenci umreye (14 gün), 4 öğrenci Marmaris tatiline (6 gün) ve 1 öğrenci de Azerbaycan’da oynanacak Türkiye – İsviçre milli maçına gönderilecektir. Sponsorluklar sayesinde bu ve benzeri ödüller arttırılacaktır.

Projenin Bütçesi: Bu proje kapsamında Tavşanlı’ya davet edilecek bilim ve sanat dünyasından önemli kişilerin katılım masrafları, Tavşanlı Kaymakamlığı, Tavşanlı Belediyesi, Tavşanlı Sanayi ve Ticaret Odası ortak çalışmalarıyla karşılanacaktır. 

Sonuç ve Değerlendirme: Bu proje kapsamında bölgemizde TSK Güçlendirme Vakfı yararına elde edilebilecek yüksek bağış miktarına ulaşılması, projenin önemli bir sonucu olmasının yanı sıra, ilkokul öğrencisinden üniversite öğrencisine kadar milli değer ve duygu aktarımı ile öğrenciler arasındaki sağladığımız farkındalığı yeni nesillere aktarmak, elde edilecek en büyük sonuç olacaktır. Projede yürütülecek etkinlikler ve aktiviteler sayesinde öğrencilerin kişisel, kültürel ve bilişsel gelişiminin sağlanmasının da değerli bir sonuç olacağı düşünülmektedir. Özellikle öğrencilerimizin sosyal medya araçlarını etkin ve doğru kullanarak Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme noktasında, geniş kitlelere hitap eden bir farkındalık oluşumuna yol açması beklenmektedir.

Bu vesile ile aynı zamanda üniversitemiz başta olmak üzere, Tavşanlı ve Kütahya’nın da tanıtımına katkı sağlanmış olacaktır.

Bu yüzden: “YERLİ ÜRETİM MİLLİ GÜCE, BİZ DE VARIZ TÜRKİYE”

Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, Perşembe