Fakültemiz İlk Mezunlarını Verdi

Fakültemiz İlk Mezunlarını Verdi

TAVŞANLI UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ. 32 ÖĞRENCİNİN HEYECAN VE COŞKUSUNA AİLELER DE KATILDI. HATIRA FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ, MEZUNİYET PİLAVI YENDİ, MÜZİK EŞLİĞİNDE DOYASIYA EĞLENİLDİ.

Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültemiz ilk mezunlarını verdi. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünü başarıyla bitiren 32 öğrenci, kep atma töreninde mezuniyet coşkusu yaşadı. 
Törene Rektörümüz aynı zamanda Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Vali Yardımcısı ve aynı zamanda Tavşanlı Kaymakam Vekili Ali Bezirgan, Tavşanlı Belediye Başkan Vekili İsmail Aka, protokol mensupları ve öğrenci aileleri katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, dereceye giren öğrencilere başarı belgesi ve hediye takdimi, yemin ve kep atma, son olarakta mezuniyet pilavı ikramıyla devam etti.

2 Mayıs 2019 tarihinde mezunlarımız için özel hazırlanan tören, fakültemiz konferans salonunda icra edildi. Törende mezunlara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Remzi GÖREN;  "Her ne kadar öğrencilerimize eğitim hayatı boyunca hitap etme, derslerine girme fırsatı bulamasa da mesleği gereği, sevgili öğrencilerim diye hitap etme hakkının olduğunu düşündüğünü ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Sevgili Öğrenciler, Buraya ilk geldiğiniz günü bir hatırlayın. Yeni bir şehir, ailenizden sevdiklerinizden uzak yeni bir hayat, ev, yurt, yeni arkadaşlar, sınavlar… Mutlu günler, üzüntüler… Hayatınız hep bir koşuşturma, telaşla geçti. Sanmayın bugün burada, mezun oluyorum diye bu koşuşturma telaş son bulacak. Yaşadığınız müddetçe hep devam edecek bu koşuşturmalar, telaşlar. Yaşadıklarınız yaşayacaklarınız yanında belki de önemsiz bir dönem olarak belleğinizde kalacak. Belki de bugünleri çarçabuk unutacak, hiç yaşanmamış gibi hayatınızdan yok olup gidecek.

Büyük divan şairi Baki’ye, “Geleceği öğrenmek ister misiniz?” diye sormuşlar. O da şu cevabı vermiş: “Hayır istemem, çünkü geçmişten bir farkı yoktur!” Bu cevap doğru mudur, yanlış mıdır bilmem? Ama geleceği düşünmek, bir gelecek planı, hayat planı yapmak zorundasınız. Sevgili Öğrenciler, Artık şu bir gerçek ki; yaşadıklarınız sizin için geçmişte kalacak ve asla geçmişi kendi lehinize çevirme şansınız olmayacak. Ama geleceği okumak, şekil vermek sizin elinizde! Mesleğiniz, sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar değerli, beklemediğiniz kadar size fırsat sunma potansiyeline sahiptir. Yarından itibaren hayata yeniden başlayacak, adım atmayı ilk öğrendiğiniz gün gibi, ayakta kalmayı öğreneceksiniz. Eğer kendinize inanıyorsanız, kendinize güveniniz varsa korkmayın ve asla yılmayın. Yarına umutla bakın, sabırlı olmayı öğrenin. Hayat hemen yarın olmasa bile, yakın gelecekte size gülecek, çok güzel imkânlar sunacak. Aceleyle yanlış yapmayın, fırsatları size sunulan son fırsatmış gibi ciddiye alın. Panik yapmayın, telaşlanmayın." dedi.

Mezunlarımıza bazı tavsiyelerde bulunmak isteyen Rektörümüz sözleri ne şöyle devam etti: "Birkaç hafta sonra mezun olacaksınız. Tavsiyelerimi dikkate alıp almama özgürlüğüne sahipsiniz; takdir sizindir.

  • Öğrenciliğinizin diploma aldığınız gün itibarıyla bittiğini asla düşünmeyin! Selim Sırrı Tarcan şöyle diyor: Hayat doğumla başlayıp ölümle biten bir okuldur. Orada herkes hem öğretmendir, hem öğrenci.
  • Heyecanınızı asla kaybetmeyin! İnsanın büyük işler başarabilmesi ancak sahip olduğu heyecanına bağlıdır. Kendi kendinize cesaret verin, heyecan telkin edin. Telaş etmeyin, acele etmeyin
  • Hep pozitif insanlarla, hayalleri olan insanlarla beraber olun. Size negatif enerji veren insanlardan uzak durun.
  • Yapacağınız şeyi sevin, ona tam manasıyla gönül verin, inanın.
  • Ailenizden asla kopmayın, aile bağlarınızın zayıflamasına asla müsaade etmeyin. Ailesiyle arasına mesafe koyanlar, belki iş hayatında başarılı olurlar, ama asla mutlu olamazlar.
  • Dostlarınızı asla terk etmeyin, onlara sırt dönmeyin. Dostu test etmenin matematiksel çok basit bir formülü vardır. Dost dediğiniz; sevinci çarpmalı, üzüntüyü bölmeli, geçmişi çıkarmalı ve yarını toplamalıdır" dedi.

Ardından kıymetli mezunlarımızın Değerli Velilerine hitaben şu sözleri sarf etti: 

"Bizlere emanet ettiğiniz çocuklarınızı, asıl sahipleri olan sizlere sağ salim, kıymetini kendilerinin takdir edeceği meslek sahibi bireyler olarak teslim ediyoruz. Çocuklarınızla hep gurur duyun. Yolları açık, bahtları açık olsun.

Kiminizin duasında,

Kiminizin anılarında,

Kiminizin iyi dileklerinde olmak,

Unutulmamak dileğiyle…

Güle güle gençler.

Tüm güzellikleri ailece yaşamanız dileğimle, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

Rektörümüzün konuşmalarının ardından  mezun öğrencilerimiz adına bir konuşma yapan ve bölümü birincilikle bitiren başarılı öğrencimiz Ayşen UYAR; "Öğrenciler olarak mezun olmanın gurur, hüzün ve sevincini birlikte yaşadılarını, geçen dört yılda çok güzel arkadaşlıklar, dostluklar ve anılar biriktirdiklerini, bu süre zarfında hocalarından hep destek gördüklerini iletti. Kendilerini yetiştirmelerinde üzerinde emeği olan hocalarına mezuniyetten sonra katma değer yaratan öğrenciler olarak teşekkür etmek istediklerini dile getirdi. 

Salonda tamamlanan açılış konuşmalarının ardından, bölümü dereceyle bitiren öğrencilerimize plaket takdimi yapıldı. Ardından mezunlarımızın tümü ile mezuniyet pastası kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra kep atma töreni ve müzikli eğllence için fakültemiz bahçesinde programa devam edildi. Kepler fırlatıldıktan sonra, kendilerini müziğin ritmine veren öğrencilerimiz akademik personelimiz ve aileleri bol bol dans ettiler. Öğrencilerimiz ve aileleri için tören sonunda mezuniyet pilavı ikramı yapıldı.

Mezunlarımızı kutlar, bundan sonraki hayatlarında başarılar dileriz.

 

Törene ilişkin bazı görseller aşağıdadır.

 

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, Perşembe