Gastronomi ve Mutfak Sanatları

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

Gastronomi ve Mutfak Sanatları, yiyecek ve içeceklerin tarlada üretiminden başlayarak misafirlere sunulmasına ve sonrasında devam eden süreçlerin farklı bilim dallarıyla ilişkilerinden ortaya çıkan çok disiplinli bir bilim dalıdır.


Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi (TUBİF) bünyesinde, 2018 yılında kurulan ve 2019 yılında ilk öğrencilerini almaya başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün amacı ihtiyaç duydukları teorik ve pratik bilgilerle birlikte sektörel becerilere sahip yaratıcı, girişimci, donanımlı, genç yöneticiler, şef adayları ve gastronomi uzmanlarını yetiştirmektir. Bununla birlikte Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin “Çevresine Değer Katma” misyonuna bağlı olarak Kütahya’nın gastronomik değerlerini ortaya çıkartmak ve bu değerleri geleneksel Anadolu Mutfak Kültürü ile uyumlandırmak suretiyle Türk Mutfağı’nı dünya çapında hakettiği noktaya getirmek bölümün ikincil amaçlarıdır.


TUBİF Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü alanında sağlam bir temel sağlayan; beslenme, gıda bilimi, gıda hijyeni, turizm, işletme, yeni ürün geliştirme, yiyecek ve içecek yönetimi, servis teknikleri, gastronomi tarihi, dünya mutfak kültürleri, sanat ve fotoğrafçılık, fırıncılık ve pastacılık, klasik ve modern mutfak tekniklerinin yanı sıra öğrencilerin kariyerlerinde en çok karşılaştıkları sorunlara göre hazırlanmış seçmeli dersleri ve sektörde iletişimin en önemli faktörü olarak nitelendirilen yabancı dil derslerini kapsamaktadır.


TUBİF Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları, turizm sektörünün yiyecek ve içecek işletmelerinde, artizanal üretim yapan işletmelerde ve gastronomi alanındaki tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmektedir. Öğrencilerimizin gelecekteki kariyer hedeflerine ulaşmaları açısından en önemli faktörlerden biri olan üniversite dönemi boyunca yapacakları yaz stajlarının süresi toplam 120 gündür. Staj ve istihdam konularına son derece önem vermekte olan bölümümüz; özgeçmiş hazırlama, mülakat becerileri ve uygun staj yerleri bulma gibi gerekli tüm konularda sürekli destek vermektedir.


TUBİF Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü aşçılık, pastacılık, unlu mamuller, gıda mühendisliği, yiyecek ve içecek yönetimi ve turizm işletmeciliği gibi alanlarda konusunda sektörün en iyi uluslararası işletmelerinde yetişmiş ve alanında çok sayıda akademik çalışmalar yapan bir eğitim-öğretim kadrosuna sahiptir. TUBİF Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün nihai hedefi uluslararası saygınlığa sahip yüksek kaliteli eğitimiyle sektörel dinamikleri birleştirerek mezunlarına gelecekteki kariyerin kapılarını aralamak ve gastronomi dünyasına üst düzey temsilciler yetiştirmektir.

Son Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, Pazartesi